विवाहित पति÷पत्नी क्यानाडा बोलाउन अझ गाहे हँुदै


क्यानाडाका जनसंख्या तथा आप्रवासी मन्त्री क्रिस एलेक्जेन्डरले क्यानाडाको पि.आर. वा नागरिकता लिएकाहरुले आफ्नो स्पाउस (पति÷पत्नी) लाई क्यानाडा बोलाउने नियमावलीमा केही परिवर्तन गर्ने सन्दर्भमा ईमिग्रेसन क्षेत्रमा काम गर्ने विशिष्ट वकिल तथा विशेषज्ञहरुकाबीच अन्तक्रिया गरेका थिए । मन्त्री क्रिसले ल्याउन थालेको नयाँ नियमानुसार क्यानाडामा आफ्नो स्पाउस (पति÷पत्नी) लाई बोलाउदा अब शैक्षिक यौग्यतासँगै अंग्रेजी वा फ्रेञ्च भाषाको आवश्यकतालाई पनि अनिवार्य पर्ने भएको छ । यस सम्बन्धमा अविकसित र अर्धविकसित राष्ट्रबाट आउने स्पाउस (पति÷पत्नी) लाई भाषागत ज्ञानसँगै शैक्षिक योग्यता कम रहनेबारे बहसको विषय पनि बनेकोे थियो । बहसमा उपस्थित वकिल एभी गोका अनुसार सरकारले अब आफ्नो स्पाउस (पति÷पत्नी) वा छोरा–छोरी बोलाउँदा न्युनतम् आय पनि हुनु पर्ने भएको छ । यसअघि आफ्नो स्पाउस (पति÷पत्नी) वा छोरा–छोरी बोलाउँदा कुनै आयआर्जनको आवश्यकता पर्दैनथ्यो । एभी गोले यसको विरोध गर्दै क्यानाडा फेरी एक्लो समाजको मनस्थितिमा जादैछ भन्दै जब चीनबाट आएका आप्रवासीहरुलाई हेड टेक्स लगाएर कर उठाउदा कर तिर्न नसक्ने भएकोले धेरैले आफ्नो स्पाउस (पति÷पत्नी) लाई बोलाउदैन थिए ।
मन्त्री क्रिसले यसप्रकारको कडाईले गर्दा नक्कली विवाहलाई निरुत्साहित गरेको नयाँ नियम बनेपछि सक्षम र शैक्षिक आप्रवासीहरुको आगमनले प्राथमिकता पाउने बताएका छन् । यसै प्रसङ्गमा मन्त्री क्रिसले गत जुलाईमा एजेक्स शहरका ३६ वर्षीय  महिला फजीललाई उनको श्रीमानले मारेको उदाहरण दिदै श्रीमानलाई फजीलले अफगानिस्तानबाट बिहे गरेपछि बोलाएको तर श्रीमानसँग भाषा र शैक्षिक योग्यताको कमीले गर्दा श्रीमतीको क्यानेडियन जीवन शैलीलाई  स्वीकार्न नसकेर हत्या गरेको कारण बताएका थिए । यो समस्या डोमेस्टिक भ्वाइलेन्सका रुपमा धेरै घरहरुमा पाइन्छ । तसर्थ भाषा र शैक्षिक योग्यता अनिवार्य हुनु पर्ने बताएका थिए । नयाँ  नियम लागु गर्ने क्रममा मन्त्रीले क्यानाडाभरी यस क्षेत्रका विशेषज्ञहरुसँग सरसल्लाह र बहस गर्दैछन् ।

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Comments are closed.

copyright Khabarsampresan.com