नाटकले खोतल्यो टोरोन्टोको आतङ्ककारीको कथा


साहित्य र समाज एकअर्काका पूरक हुन् । त्यसैले साहित्यलाई समाजको दर्पण पनि भनिन्छ । संसारका जुनसुकै भाषामा पनि साहित्य र समाजबीच घनिष्ठ सम्बन्ध रहेको हुन्छ । समाजबिना साहित्यको कल्पना गर्न सकिँदैन र साहित्यबिना पनि समाज अधुरो हुन्छ । समाजमा साहित्यले निकै ठूलो प्रभाव पारेको हुन्छ । साहित्यका कथा, कविता, उपन्यास, निबन्धजस्तै नाटकविधाले समाजमा बेग्लै प्रकारको प्रभाव छोडेको पाइन्छ । नाटक साहित्यका अरू विधाभन्दा बेग्लै स्वरूपको हुन्छ । नाटक एक वर्णनात्मक कला हो, यसमा कथाको वर्णन हुन्छ, घटनाको वर्णन हुन्छ, परिवेशको वर्णन हुन्छ अनि यसमा पात्रको सम्पूर्ण जीवनको वर्णन हुने गर्दछ । नाटकको प्रभाव समाजमा चाँडै नै पर्ने भएको हुनाले यसलाई साहित्यको सशक्त माध्यमका रूपमा पनि लिने गरिन्छ । साहित्यका अरू विधा पठनीय मात्र हुन्छन्, हिजोआज तिनलाई पनि मञ्चनीयरूपमा प्रस्तुत गर्न सकिन्छ तर नाटक पठनीयसँगसँगै मञ्चनीय पनि हुने गर्दछ । त्यसैले नाटकलाई श्रव्य र दृश्य दुवै काव्यका रूपमा लिइन्छ ।

सामाजिक जागरणका लागि होस् वा राजनीतिक विरोधका लागि, नाटकले राजनीतिक विषयवस्तुलाई समातेको हुन्छ । रूसको व्रmान्तिसँगै राजनीतिक नाटकले गति लिन थालेको देखिन्छ । राजनीतिक नाटक दलहरूका लागि जनमानससमक्ष सजिलै पुग्न सक्ने सशक्त माध्यम भएकोले यसलाई दलहरूको सांस्कृतिक हतियार पनि भनिन्छ । विरोधका लागि जनसभामा प्रस्तुत हुने राजनीतिक नाटककले रुसमा राम्रो छाप छोडेपछि यसको प्रभाव युरोप, अमेरिकामा पनि पर्न थाल्यो । अनि बिस्तारै विस्तारै सम्पूर्ण विश्वमा राजनीतिक नाटकको विभित्र रूपहरू देखापर्न थालेको पाइन्छ । राजनीतिक नाटकले समाजको अतीतका विसङ्गतिपूर्ण पाटाहरूलाई वर्तमानको खुला र व्यक्ति स्वतन्त्रताबीच भित्रता देखाएर मानवीय अधिकारबाट वञ्चित समुदायलाई आप्mनो हकका लागि मुठ्ठी कस्न प्रेरित पनि गराउँछ । राजनीतिक नाटककै रूपमा सडकनाटकको पनि जन्म भएको मानिन्छ । सडकनाटक भत्रु नै राजनीतिक नाटक हो र सडकनाटकले राजनीतिक विचारलाई मुखरित गरिरहेको हुन्छ ।

माथिको प्रसङ्ग्ले तलको विवरणलाई टेवा दिने भएकोले चर्चा मात्र गरिएको हो । यही राजनीतिक नाटकले समाजमा घटेका चर्चित घटनालाई विषयबस्तु बनाएर समाजको ध्यानाकर्षण गराउन मञ्च पाउने गर्छ जसलाई अतीयथार्थवादी प्रस्तुति भत्र सकिन्छ । त्यस्तो सामाजिक अतिविसङ्गतिपूर्ण घटनालाई विषयवस्तु बनाएर एकाथरीका रङ्गकर्मीहरू घटनालाई मञ्चमा ल्याएर त्यसको वास्तविकता खोतल्ने प्रयत्न गर्न थाल्छन् । पात्रको जीवनशैलीमा आएका उतारचढावहरूका माध्यमबाट उक्त घटनाको कारण समात्ने प्रयास गर्छन् र वास्तविकताबाट दर्शक ­समाज) लाई अवगत गराउन चाहन्छन् । अपराध गरेपछि सजाय दिनु सामाजिक कानुन हो तर अतीयथार्थवादी नाटककारले अपराधी हुनुको कारण खोतल्दै वास्तविकतामाथि प्रकाश पार्ने प्रयास गरेको हुन्छ । यहाँ चर्चा गरिएको नाटकका नाटककारले पनि सम्भवतअ यही प्रयास गरेको हुनुपर्छ । यस्तो द्विविधापूर्ण र विवादास्पद विषयवस्तुलाई नीडरताका साथ प्रस्तुत गरेकोमा नाटककार क्याथरिनप्रति आभार प्रकट गर्नैपर्छ ।

सन् २०१६ मा क्यानाडाकै इतिहासमा सबैभन्दा ठूलो आतङ्ककारी घटना घटेको थियो । जुन टोरोन्टो १८ को नामले परिचित हुन पुग्यो । टोरोन्टोको विभित्र ठाउँमा बम हमला गराउने १८ जना आतङ्ककारी समूहलाई प्रहरीले समातेको थियो र अहिलेसम्म पनि तिनीहरूको मुद्दा अदालतमा विचारधीन अवस्थामा सुनवाइको मिति कुरेर बसेको छ । ती १८ जना आतङ्ककारी घोषित समूहमध्येका एक शरिफ अबदेल्हालिमलाई विषयवस्तु बनाएर टोरोन्टोका नाटककार क्याथरिन फ्रिडले एउटा नाटक तयार गरिन् । जसलाई रङ्ग्कर्मी ब्याट्रिज पिजानोको निर्देशनमा ल्वाम गेब्रेहारिएटको शीर्ष भूमिकामा अगस्त ५ का दिन सफलतापूर्वक मञ्चन गरिएको थियो । अतियथार्थवादी कथामा आधारित होमग्राउन शीर्षकको यस नाटकको लेखनका लागि यसका लेखिका क्याथरिन लगभग १८ महिनासम्म शरिफ अबदेल्हालिमलाई भेट्न र कुरा गर्न विशेष स्वीकृति लिएर जेलमा जाने गर्थिन् । ७० मिनेटको यस नाटकलाई हेर्न टोरोन्टोको रङ्ग्मञ्चमा लगभग १५० जना नाट्यप्रेमी दर्शकको उपस्थिति रहेको थियो । टोरोन्टो गृष्मकालीन नाट्यउत्सवका लागि तयार पारिएको होमग्राउनको अन्तिम मञ्चन गत अगस्त १४ का दिन भएको थियो । नाटकका मूल पात्र शरिफ अबदेल्हालिमलाई अदालतले गत जनवरी २११९ मा अपराधी घोषणा गरेपछि हाल उनी जेलमा आफूले पाउने सजायको समयावधि कुरेर बसेका छन् ।
यस नाटकमा नाटककारले यसका मूल पात्रलाई आफूले गर्ने आतङ्कवादी बम प्रहारको खतराबारे जानकारी भए पनि ऊ विगार गर्न नचाहने व्यक्तिको रूपमा देखाइएको छ । मूल पात्रप्रति नाटककारको दयामाया रहेको र उनलाई असल तर अरूको कुरामा लागेर फसाइएको भत्रे देखाउन खोजिएको छ तर वास्तविकता भने त्यसको विपरीत रहेको अदालतको बयानले बताएको छ । शरिफ अबदेल्हालिमले आफैँले टोरोन्टोको स्टक एक्चेन्जमा भन्दा कुनै ठूलो सपिङ्ग् सेन्टर ­मल) र कुनै खाद्यात्र बनाउने फेक्टेरीमा विष हालेर खाद्यात्र पदार्थलाई विषयुक्त बनाउने सल्लाह दिएकोबारे खुल्न आएको कुरा अदालती बयानमा रहेको छ । उनले नै बम बनाउन चाहिने फर्टिलाइजर किनेका थिए जुन बमको शक्ति सन् १९९५ मा ओक्लाहोमा शहरमा गरिएको बम प्रहारभन्दा तीन गुणा ठूलो थियो । यस्ता तथ्यलाई नाटककारले नाटकभन्दा टाढै राखेर मूलपात्रको जीवनकथालाई अघि सारेकी छिन् । यसलाई लेखकको अधिकार पनि मानिन्छ । लेखकले कुनै पनि यथार्थपरक वा ऐतिहासिक कथामा कलम चलाउँदा आप्mनो परिकल्पनाबाट कथालाई गतिमयता दिने काम गर्ने गरिन्छ । यस नाटकमा पनि नाटककारले यस्तै परिकल्पनालाई अगाडि सारेर नायकको वास्तविक चाहना आतङ्ककारी बत्रे गरेको देखाउन खोजिएको छ । त्यसैले नाटकले आजको युगमा मानिसलाई अझ विशेष गरेर युवाहरूलाई ­यस आतङ्ककारी समूहमा युवाहरूको सङ्ख्या बढी रहेको थियो) कसरी धर्मको आस्था र भविष्यको सपना देखाएर गलत मार्गमा लगाउने गरिन्छ भत्रे वास्तविकतालाई देखाउन खोजिएको छ । उनलाई एउटा भित्रै प्रकारबाट आतङ्ककारीका रूपमा प्रस्तुत गरिएको छ । नाटककारले शरिफ अबदेल्हालिमलाई अभियुक्तका रूपमा नभएर एउटा पीडित र सहानुभूति पूर्ण पात्रका रूपमा उपस्थित गराएकी छिन् । उनलाई पनि स्टेभेन ट्रस्कोट वा डोनाल्ड मार्सलजस्ता क्यानाडाका दुई जना गलतरूपमा अपराधी बनाइएका पीडितका रूपमा प्रस्तुत गरिएको छ । दर्शकले यस नाटकमा एक पीडित नागरिकले भोग्नु परेको पीडाको कथाव्यथा हेर्न पाउने छन् । जसलाई यसका निर्देशकले यथार्थपरक दृष्टिकोणबाट निर्देशन गरेका छन् भने अभिनयमा पनि यसका नायकले यथार्थतालाई कतै खस्कन दिएका छैनन् । एउटा जीवन्त अभिनय गरेर नायक ल्यामले दर्शकको वाहावही लुट्न सफल भएका छन् भने नाटकका अर्का पात्रले पनि नाटकका पात्रको चरित्रलाई जीवत्रता दिएर अभिनय गरेका छन् । नाटकपछिको पत्रकार भेटघाटमा केही दर्शकले कलात्मक र जीवन्त प्रस्तुतिका लागि सबै रङ्ग्कर्मीलाई बधाई दिइरहेका थिए भने सेप्टेम्बर ११ मा आप्mना बुबा गुमाएकी इरिका बास्निकीले चाहिँ आतङ्ककारीजस्ता अमानुसका लागि आफूमा कुनै प्रकारको सहानुभूति नरहेकोले नाटकको विपक्षमा बोल्दै थिइन् ।

टोरोन्टो गृष्मकालीन नाटक महोत्सवका लागि तयार पारिएको प्रस्तुत नाटकले सरकारबाट पनि राम्रो आर्थिक सहयोग पाएको छ तर नाटक प्रस्तुत हुनअघि हार्पर सरकारका एक जना प्रवक्ताले जनताको करको पैसालाई आतङ्ककारीजस्तो विषयवस्तुमा आधारित नाटकलाई सहयोग गर्नु आतङ्कवादलाई प्रोत्साहन दिनुसरह भएको टिप्पणी गरेका थिए । यस पटकको गृष्मकालिन नाटक महोत्सवका लागि सरकारबाट लगभग ९५ हजार डलरको अनुदान दिइएको थियो ।      (साभार (मधुपर्क जेठ, २०६८)
-गोविन्दसिंह रावत

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Comments are closed.

copyright Khabarsampresan.com